Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami (druki nr 3297 i 3361).
Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Profilaktyka jest niesłychanie ważna i wprowadzane w tej chwili ustawą dosyć idealistyczne rozwiązania, bo są idealistyczne, na pewno są godne uwagi. Dlaczego idealistyczne? Dlatego że projekt zakłada - państwo o tym wcześniej wspomnieliście - że w szkołach pojawią się pielęgniarki, higienistki. Nasuwa się jednak pytanie, skąd te pielęgniarki wziąć. Przeprowadziłem konsultacje po pierwszym czytaniu w moim okręgu wyborczym, rozmawiałem z pielęgniarkami i obawiam się, że tu będzie praktyczny problem, że po prostu nie będzie chętnych do pracy w szkołach. Co do higienistek nie mam takiej wiedzy, żebym mógł powiedzieć, czy akurat będą one miały możliwość pracy w szkołach.
Jeśli chodzi o całość projektu, to faktycznie głównie jest on skierowany na stomatologię. To jest bardzo ważna rzecz, dlatego że problemy dotyczące uzębienia, próchnicy dotykają dzieci już w wieku wczesnoprzedszkolnym i jak najbardziej trzeba zrobić wszystko, aby skierować uwagę rodziców - w tym wypadku nie dzieci, bo są za małe - na dbałość o higienę jamy ustnej i szybko reagować. Wiadomo, że barierą są też finanse.
Ten projekt jest poniekąd kontynuacją. Może to nie jest najlepsze słowo, ale chcę państwu powiedzieć, że jeden z naszych posłów, poseł z Pomorza, Andrzej Kobylarz, jest koordynatorem pilotażowego programu w Pruszczu Gdańskim, obejmującego bezpłatne leczenie stomatologiczne dla uczniów w tym mieście. To jest w ramach NFZ i to działa. Tak że będę tutaj kiedyś bardzo państwa zachęcał do posłuchania. Planujemy konferencję prasową i briefing z autorami tego programu, żeby opowiedzieć, jak to można robić. Ta ustawa, powiedzmy, nadgania to, co my zrobiliśmy wcześniej. Ale są też w tej ustawie pewne rzeczy, które budzą moje wątpliwości natury ekonomicznej, bo nie wyobrażam sobie za bardzo przy stanie finansów w tej chwili, skąd państwo weźmiecie czy skąd samorządy wezmą pieniądze na doposażenie lub całkowite wyposażenie gabinetów stomatologicznych w szkołach. To jest jedna rzecz.
Druga rzecz: nie bardzo w praktyce widzę możliwość realizacji opieki lekarza POZ-u, bo tu jest założenie, że pielęgniarka będzie takim pomostem transmisyjnym pomiędzy dziećmi w szkole a lekarzem POZ-u. Nie ukrywajmy: lekarze POZ-u mają tak długie kolejki u siebie do przyjęć pacjentów normalnym trybem, że jakoś nie widzę możliwości, żeby to w praktyce zdało egzamin.
Jeśli chodzi o kwestię finansów, ta reforma - ważna - całość odpowiedzialności za sfinansowanie zrzuca na samorządy i też nie wiem, czy do końca wszystkie samorządy w naszym kraju poradzą sobie z tym problemem. Oczywiście trzeba iść w kierunku profilaktyki. Na pewno państwo słyszeliście, że w krajach, które mają najbardziej rozwiniętą służbę zdrowia w Europie, tutaj chciałbym wspomnieć o Danii, wprowadzono do całego programu edukacji przedmiot wiedza o zdrowiu - to było bodajże 20 lat temu - i uczono dzieci, jak dbać o swoje zdrowie, żeby miały świadomość, że nikt lepiej nie zadba o ich zdrowie niż one same. Oczywiście to w późniejszym życiu bardziej dociera do świadomości. Efekty ekonomiczne tego rozwiązania były naprawdę bardzo dobre. W tej chwili Dania ma zupełnie odwrotne proporcje wydawania środków na finansowanie publicznej służby zdrowia, mamy tak naprawdę odwrócone proporcje w stosunku do polskich nakładów. W Polsce pochłania nakłady głównie szpitalnictwo, a Dania tak naprawdę odwróciła to i najwięcej środków w tej chwili przeznacza właśnie na profilaktykę, na wczesne wykrywanie, i to się naprawdę opłaca. Jeśli chodzi o służbę zdrowia, to nie można kierować się chęcią zysku, ale jeśli chodzi o świadomą służbę zdrowia, to można rozsądnie wydawać środki budżetowe tak, aby były kierowane dla dobra pacjentów.
Z pewnością ten projekt wymaga poparcia. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś głosował przeciwko, bo profilaktyka jest wyzwaniem czasów i najwyższy czas, żeby to wprowadzić do szkół, chociaż, jak mówię, to jest teoria, i obawiam się, że praktyka będzie nas troszeczkę stawiała przed ścianą, ale starajmy się wszyscy wspólnie dla zdrowia rozwiązywać te problemy, bo zdrowie jest w życiu człowieka najważniejsze. Dziękuję bardzo.