Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (druki nr 3719 i 3787).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Komisji Zdrowia przedstawić sprawozdanie komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, druk Sejmu VIII kadencji nr 3719.
Omawiana ustawa jest przedłożeniem rządowym z 23 lipca 2019 r. Komisja Zdrowia rozpatrzyła ten projekt ustawy na posiedzeniu we wrześniu i przyjęła go bez poprawek. Przedłożona ustawa zawiera tylko dwa artykuły. W art. 1 ustawy uchyla się ust. 2. Uchylony przepis stanowi, że tytuł specjalisty w dziedzinie ochrony zdrowia określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 46 pkt 1 zmienianej ustawy można uzyskać po ukończeniu kształcenia podyplomowego specjalizacyjnego w danej dziedzinie albo po uznaniu dorobku naukowego bądź zawodowego w danej dziedzinie ochrony zdrowia za równoważny ze specjalizacją. Uchylany ust. 2 w art. 1 nie dotyczy osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określają odpowiednie przepisy regulujące wykonywanie tych zawodów.
Wprowadzana zmiana ustawy pozwoli osobom wykonującym zawody medyczne, tj. lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom, fizjoterapeutom oraz innym, uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, co ma znaczenie w sytuacji, gdy w regulacjach prawnych dotyczących tych specjalizacji nie jest wskazana określona dziedzina lub gdy nie ma jednostek akredytowanych do przeprowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. A zatem lekarz mimo regulacji prawnych dotyczących uzyskiwania specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów będzie mógł przystąpić do specjalizacji lub mieć uznany dorobek naukowy lub zawodowy i uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, np. w dziedzinie psychoseksuologii lub psychoterapii dzieci i młodzieży, mimo że w katalogu dziedzin określonych dla specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów nie ma takiej dziedziny specjalizacji.
W art. 2 projektowanej ustawy przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Komisja po rozpatrzeniu projektu ustawy i po odbyciu krótkiej dyskusji postanowiła, że zaakceptuje przyjęcie tej ustawy. Bardzo dziękuję. (Oklaski)