Oświadczenie poselskie
Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijOświadczenia.
Dziękuję bardzo.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dokładnie dzisiaj mijają 2 lata od wygranych przez pana doktora Andrzeja Dudę wyborów prezydenckich. Dokładnie 24 maja 2015 r. w drugiej turze batalii o urząd ponad 8,6 mln Polaków zaufało kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości. Zwycięstwo to było dla niektórych szokiem, bo przecież sondaże kilka miesięcy czy kilka tygodni przed wyborami nie dawały nawet nadziei na dogrywkę, sugerując, że z ówczesnym prezydentem nikt nie wygra. Niejaki Adam Michnik powiedział - cytuję - że Komorowski mógłby przegrać wybory, gdyby pijany przejechał na pasach zakonnicę w ciąży. Dziś już wiemy, że Adam Michnik na przepowiadaniu przyszłości nie zarobi, ale przede wszystkim wiemy, że mamy wspaniałego prezydenta, człowieka w pełni oddanego sprawom Polski, męża stanu krok po kroku budującego pozycję naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej i polityka odpowiedzialnego, który konsekwentnie realizuje zobowiązania wyborcze z kampanii.
Właśnie takim prezydentem jest pan Andrzej Duda. Dumny jestem szczególnie z tego, że pan prezydent bardzo często jest z narodem, spotyka się ze zwykłymi ludźmi, wsłuchując się w problemy. W ciągu tej kadencji odwiedził aż 47 powiatów, odbywając 170 spotkań ze społeczeństwem. To oznaka olbrzymiego szacunku dla Polaków.
Wynikiem objazdu Polski i bliskiego kontaktu z obywatelami są inicjatywy ustawodawcze regulujące istotne dziedziny życia społecznego. Przyjęta przez parlament, głównie głosami Prawa i Sprawiedliwości, ustawa obniżająca wiek emerytalny kobietom do 60. roku życia, a mężczyznom do 65. roku życia jest autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, podobnie jak ta podwyższająca kary za przestępstwa w stosunku do dzieci. To tylko przykłady pokazujące, jak odpowiedzialnym politykiem jest urzędujący prezydent.
Na pochwałę zasługuje również prowadzona z dużą konsekwencją polityka historyczna zawsze oparta na prawdzie i z wyjątkową atencją dla polskich bohaterów II wojny światowej, żołnierzy wyklętych czy działaczy ˝Solidarności˝. Należy wspomnieć o odznaczeniu Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski w Święto Niepodległości 2015 r. niestety już śp. gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego pseud. Gryf. Należy wspomnieć ubiegłoroczną obecność na pogrzebie ˝Inki˝ i ˝Zagończyka˝ czy choćby wręczanie działaczom opozycji odznaczeń państwowych w 40. rocznicę powstania Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Trzeba też powiedzieć o ważnej dla Podkarpacia wizycie, która odbyła się w Markowej w dniu otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów właśnie w Markowej.
Prezydent przejawia też wielką aktywność w promowaniu polskiej gospodarki. W trakcie minionych 2 lat odbył 47 delegacji zagranicznych, rozmawiając z 70 przywódcami państw, w tym z ówczesnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Niemalże każda wizyta była wykorzystywana jako misja gospodarcza pokazująca walory polskich przedsiębiorstw, przedsiębiorców i potencjał drzemiący w polskim przemyśle.
Zresztą w kampanii wyborczej Andrzej Duda podpisał specjalną deklarację, w której zobowiązał się, jeśli zostanie prezydentem - i tutaj cytat - podjąć wszelkie starania, aby swoim działaniem i aktywnością służyć najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką w XXI w. W szczególności zobowiązuję się aktywniej i konsekwentnie wspierać długofalowe zmiany strukturalne w polskiej gospodarce prowadzące do reindustrializacji, do odbudowania polskiego przemysłu opartego na badaniach naukowych, na kadrach o wysokich kwalifikacjach, innowacyjnych technologiach, współpracującego z nowoczesnymi gospodarkami na świecie. Koniec cytatu. Deklaracja ta została podpisana w Stalowej Woli, dokładnie 26 miesięcy temu, czyli 2 miesiące przed drugą turą wyborów. Po tym czasie z dumą mogę powiedzieć, że prezydent Andrzej Duda wspólnie z rządem pani premier Beaty Szydło krok po kroku konsekwentnie te deklaracje realizuje.
Drodzy państwo, tych działań i sukcesów jest więcej, ale w 5 minut nie sposób wszystkie wymienić.
Panie prezydencie, ogromnie dziękuję za służbę na rzecz Rzeczypospolitej, za godne wypełnianie misji głowy państwa, jak też za dobrą zmianę wizerunkową w porównaniu z poprzednikiem. Jest pan politykiem cieszącym się zaufaniem społecznym i jestem przekonany, że dalsza część prezydentury tylko umocni pana pozycję w społeczeństwie. Panie prezydencie, tak dalej, powodzenia. (Dzwonek) Dziękuję bardzo. (Oklaski)