Zgłoś uwagi
Twoje opinie lub sugestie
#buczak

Poseł Wojciech Buczak

Wróć do listy
Jan Warzecha, Ewa Kozanecka, Wojciech Buczak - pytanie z 5 lipca 2018 r.
Pytania w sprawach bieżących
 
Posłowie Jan Warzecha, Ewa Kozanecka i Wojciech Buczak - PiS
w sprawie stanu przygotowań do realizacji rządowego programu "Dobry start"

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
725 wyświetleń
0

Stenogram

27. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Jan Warzecha:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Jednym z najważniejszych i najmocniejszych punktów programu rządu Prawa i Sprawiedliwości jest niewątpliwie polityka rodzinna. Wszyscy cieszymy się z programu ˝Rodzina 500+˝, który w znaczący sposób wspiera i wzmacnia rodziny z dziećmi na utrzymaniu, dając im poczucie bezpieczeństwa, którego wcześniej nie miały.

    Kontynuacją tego dobrego kierunku jest zapowiedziany przez pana premiera Mateusza Morawieckiego rządowy program ˝Dobry start˝, dzięki któremu rodzice otrzymają dodatkowe finansowe wsparcie na pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Nabór wniosków do programu ruszył 1 lipca. W związku z powyższym zwracam się z prośbą o przedstawienie szczegółowych danych na temat przygotowania do realizacji programu ˝Dobry start˝. Wiemy, że program realizują gminy, te same urzędy, które zajmują się przyjmowaniem wniosków do programu ˝Rodzina 500+˝.

    Czy gminy są dobrze przygotowane do tego zadania? Czy ministerstwo nie obawia się kolejek w urzędach? Jak wygląda kwestia finansowania oraz jak ministerstwo rodziny wspiera samorząd w przygotowaniach do startu ˝Dobrego startu˝? Dziękuję.

27. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Pośle! Tak, rzeczywiście jest tak, że program ruszył czy nabór wniosków ruszył od niedzieli. Wzorem tego, co zrobiliśmy przy okazji programu 500+, postaraliśmy się o to, aby bardzo dobrze przygotować samorządy do obsługi tego programu zarówno od strony organizacyjnej, jak i od strony finansowej.

    Chciałbym tylko zaznaczyć, że to był dość krótki czas, ponieważ informacja o programie pojawiła się w kwietniu, kiedy ogłosił to pan premier Mateusz Morawiecki, natomiast 1 lipca... Nietrudno policzyć, że mieliśmy 2,5 miesiąca zarówno na to, by przygotować się od strony rządowej, jak i na to, by przygotować samorządy do obsługi tego programu. To, co zrobiliśmy, to oczywiście dość szybko uchwaliliśmy podstawę prawną, bo już pod koniec maja było przyjęte odpowiednie rozporządzenie, które regulowało tę sprawę. Również dość sprawnie uruchomiliśmy akcję informacyjną, jeżeli chodzi o samorządy. Podobnie jak przy okazji programu 500+ przygotowaliśmy specjalny podręcznik dla samorządów, który rozwiewał ich wątpliwości, jeżeli chodzi o to, jak interpretować zapisy dotyczące tego programu. Uruchomiliśmy specjalną stronę internetową czy zakładkę na naszej stronie internetowej. Szybko opublikowaliśmy wzór wniosku, po to by samorządy miały możliwość ściągnięcia tego wniosku i by się nim posługiwały.

    To, co niezwykle istotne, i to, co rzeczywiście można uznać za sukces - nie ma co owijać w bawełnę - mojego resortu kierowanego przez panią minister Elżbietę Rafalską, to jest też uruchomienie w ciągu zaledwie 2 miesięcy czy de facto 1,5 miesiąca bankowego kanału do składania tych wniosków, czyli to, do czego przyzwyczailiśmy Polaków od 2016 r., do budowy tego e-państwa i do tego, że mogą składać wnioski w serwisach transakcyjnych banków, zrobiliśmy to również przy okazji programu ˝Dobry start˝. W tej chwili 13 banków już przyjmuje wnioski o świadczenie w ramach programu ˝Dobry start˝.

    Uruchomiliśmy również bardzo szybko infolinię w ministerstwie rodziny, której celem jest rozwiewanie wątpliwości gmin. Ona jest dedykowana samorządom. Uruchomiliśmy również 16 infolinii w urzędach wojewódzkich, które również odpowiadają na pytania obywateli o te kwestie. Jeżeli chodzi o bezpośrednie finansowe wsparcie samorządów, to były szybko uruchomione pieniądze, które gminy mogły - jeszcze przed startem programu, to jest niezwykle istotne - otrzymać na przygotowanie się do ˝Dobrego startu˝.

    Pomyśleliśmy też o tym, by gmin nie obciążać nadmiernie pracą. Zupełna nowość w programie ˝Dobry start˝ polega na tym, że jeżeli gmina zgadza się z wnioskującym co do tego, jak załatwić wniosek, to nie wysyła decyzji administracyjnej, czyli nie ma obsługi papierowej, tylko informuje mailem o wypłacie, co też oczywiście zmniejsza obciążenia gmin.

    Kanał bankowy też jest bardzo istotny. Powiedziałem o konsumentach czy beneficjentach, że oni do tego się przyzwyczaili, ale również jest ważny dla gmin ze względu na to, że one otrzymują bezpośrednio do swoich systemów dziedzinowych - tak się nazywa ta zakładka w ich systemach informatycznych - elektronicznie wypełniony wniosek i po prostu nie muszą tego wniosku, po pierwsze, wpisywać ręcznie, a po drugie, nie muszą wystawiać w samorządach stanowisk, po to by przyjmować papierowe wnioski. Co również ważne, lipiec jest miesiącem, w którym przyjmujemy wnioski o świadczenia w ramach programu ˝Dobry start˝, podobnie zresztą jak przy okazji programu 500+, wyłącznie drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia rusza nabór wniosków papierowych.

    Jeszcze jedna rzecz: kierownictwo zarówno ministerstwa rodziny, jak i Ministerstwa Edukacji Narodowej wyjechało do wszystkich województw i konsultowało ten program w czerwcu, jeszcze przed jego startem.

    Teraz najważniejsze, czyli efekt, bo to jest tak naprawdę najważniejsze. Można opowiadać o tym, co zrobiliśmy, ale tak naprawdę liczy się na koniec dnia to, jak to wszystko zagrało czy nie zagrało. Otóż, szanowni państwo, 1 lipca, czyli w niedzielę - dzisiaj jest czwartek rano - ruszył nabór wniosków do programu ˝Dobry start˝ i można powiedzieć, tak jak powiedziała moja szefowa, że ˝Dobry start˝ ma naprawdę bardzo dobry start. W tej chwili, to jest informacja z ostatniej chwili, mamy 370 tys. wniosków przyjętych drogą on-line w programie ˝Dobry start˝, czyli w ciągu zaledwie 4 dni to jest blisko 400 tys. wniosków, czyli licząc, że była jeszcze niedziela, i to w dodatku meczowa, 100 tys. wniosków dziennie. Żadnych problemów zgłaszanych przez gminy, żadnych problemów w naszych systemach informatycznych. Polacy mogą łatwo, bez problemu, w ciągu dosłownie kilkudziesięciu sekund, może przesadzam, ale kilku minut, ubiegać się o to świadczenie i rzeczywiście to robią. (Dzwonek) Dziękuję serdecznie.

27. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Wojciech Buczak:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Bardzo dziękuję za odpowiedź na pierwszą część pytania. Też przy okazji naprawdę wielkie uznanie za to, jak program został przygotowany, zarówno poprzedni, ˝Rodzina 500+˝, jak i obecny, ˝Dobry start˝, a szczególnie za to wsparcie, solidarną pomoc ze strony rządu, ministerstwa dla samorządów.

    Mam pytanie o takie odwrotne działania ze strony jednostek samorządu terytorialnego, szczególnie gmin. Czy jest rzeczywiście wola współpracy? A jeśli są jakieś z tej strony zacięcia czy opóźnienia, to prosiłbym o informację. Na pewno doświadczenia związane z programem ˝Rodzina 500+˝, a także doniesienia medialne dają takie doświadczenie, że niektóre samorządy opóźniały wprowadzenie tego programu. Jak jest w przypadku programu ˝Dobry start˝? Słyszałem, że system informatyczny jest dobrze przygotowany, od strony technicznej jest wszystko dobrze przygotowane, ale czy jest (Dzwonek) wola współpracy również po stronie samorządów?

27. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Pośle! Jeżeli chodzi o samorządy, to my tutaj mówimy, podobnie zresztą jak przy okazji programu 500+, że bardzo szanujemy ich pracę, bardzo dziękujemy za to, że te samorządy, co do zasady oczywiście, chcą z nami współpracować. One też wiedzą i czują, że te świadczenia, które wypłacają, są potrzebne lokalnie, zwłaszcza w tych mniejszych czy najmniejszych miejscowościach. Nasze doświadczenia z programu 500+, tak jak wspomniałem, przenieśliśmy, jeżeli chodzi o współpracę z samorządami, właśnie do programu ˝Dobry start˝, czyli podręcznik, informacja, infolinie, akcja informacyjna, konsultacje w regionach. Zgodnie z tymi danymi, które mamy w tej chwili, czyli po tych 4-5 dniach, nie obserwujemy jakichś problemów z samorządami. My też, co więcej, wprowadziliśmy takie zupełnie nowoczesne, nowatorskie rozwiązanie, jeżeli chodzi o program ˝Dobry start˝. Niejako szanując pracę tych ludzi, którzy są tam, na dole, i którzy bezpośrednio zajmują się obsługą tych wniosków, wprowadziliśmy taką zasadę, że te pieniądze, które płacimy samorządom za obsługę - a przypomnę, że to jest 3% całej kwoty programu - są w 80% dedykowane tym pracownikom. Zależy nam na tym, żeby ci pracownicy, którzy zajmują się stricte obsługą tego programu, otrzymali w formie wynagrodzenia te pieniądze. Tak że to jest takie novum i zobaczymy, jak to się sprawdzi, jak to będzie działać. Ale to ma też taki walor, że to jest pewna zachęta i pewne też dodatkowe docenienie tych ludzi, którzy tam, na dole, w gminach pracują, że oni za te obsłużone wnioski... To jest 10 zł za jeden obsłużony wniosek, bo to jest zadanie zlecone przez rząd, czyli 8 zł, a zatem 80% tych pieniędzy, trafia czy ma trafić bezpośrednio do kieszeni ludzi, którzy zajmują się obsługą tych wniosków. To rozwiązanie konsultowaliśmy. Sam projekt rozporządzenia, który wprowadza program ˝Dobry start˝... Trzeba tutaj zauważyć, że komisja wspólna rządu i samorządu wydała pozytywną opinię dotyczącą tego projektu. Tak że szacunek dla samorządów, płacimy samorządom, podobnie jak przy programie 500+, za obsługę tych wniosków, jest nowe rozwiązanie związane z wynagrodzeniem bezpośrednio trafiającym do ludzi. W tej chwili nie obserwujemy tutaj jakichś kłopotów ze strony samorządów. Też ukłon z naszej strony w ich stronę, jeśli chodzi o uruchomienie tego kanału bankowego. Na tym też im bardzo zależało. Dziękuję serdecznie. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.