Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o koprodukcji filmowej (poprawionej), sporządzonej w Rotterdamie dnia 30 stycznia 2017 r. (druki nr 2790 i 2820).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o koprodukcji filmowej (poprawionej), sporządzonej w Rotterdamie dnia 30 stycznia 2017 r.
Sporządzona w Strasburgu w 1992 r. Europejska konwencja o koprodukcji filmowej została przyjęta i ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską w grudniu 2002 r. i weszła w życie z dniem 1 marca 2003 r. Zmiana tej konwencji, która nie dotyczy jednak jej podstawowych zasad, okazała się konieczna ze względu na dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii, pogłębiające się różnice w systemach finasowania produkcji w krajach europejskich oraz ekonomiczne i finansowe zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich 25 lat w sektorze audiowizualnym.
Pierwsza propozycja w sprawie zmiany Europejskiej konwencji o koprodukcji filmowej pojawiła się w 2012 r. w formie postulatu modernizacji postanowień dotyczących poszczególnych zagadnień objętych konwencją. Podstawą tej inicjatywy był raport Rady Europy oraz opinia ekspertów. W grudniu 2013 r. Komitet Ministrów Rady Europy ponownie zdecydował o podjęciu prac nad przygotowaniem projektu zmiany konwencji przez 15 ekspertów wyłonionych z grupy 43 państw.
Konwencja weszła w życie 1 października 2017 r. Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej podjęła w tej sprawie decyzję o udzieleniu zgody na podpisanie konwencji. W lipcu 2017 r. w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej konwencję podpisał Janusz Stańczyk, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy. Przyjęcie zmienionej konwencji nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego w postaci zmniejszenia dochodów, zwiększenia wydatków lub zmiany ich struktury.
Związanie Rzeczypospolitej Polskiej konwencją Rady Europy o koprodukcji filmowej zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej winno nastąpić przez ratyfikację za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. W związku z powyższym Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska jest za przyjęciem ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)