Zgłoś uwagi
Twoje opinie lub sugestie

Mateusz Morawiecki - Wystąpienie z dnia 17 lipca 2019 roku.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
175 wyświetleń
0

Stenogram

18. punkt porządku dziennego:

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Henryka Kowalczyka (druki nr 3607 i 3648).

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Ponieważ wniosek opozycji skoncentrował się głównie na programie ˝Czyste powietrze˝, to zajmę się przede wszystkim tym programem, tak żeby rzeczywiście odpowiedzieć jak najbardziej merytorycznie na te niesłuszne zarzuty, które się tutaj pojawiły.

    Zacznijmy od tego, kiedy zostały wdrożone pierwsze normy, pierwsze regulacje, jeśli chodzi o czyste powietrze, które rzeczywiście w sposób realny starają się to poprawiać. Otóż zostały one wdrożone po roku naszych rządów, w roku 2017 - pierwsze rozporządzenie o jakości kotłów. Wcześniej nie było żadnego rozporządzenia o jakości kotłów, była wolna amerykanka. Druga sprawa to jakość paliwa w paleniskach domowych. Wcześniej nie było żadnego określenia jakości paliwa w paleniskach domowych. Wprowadziliśmy to my jako element programu ˝Czyste powietrze˝, programu antysmogowego. (Oklaski)

    Kolejny obszar to bardzo szeroko zakrojony program o charakterze cywilizacyjnym, społecznym, program termomodernizacyjny. Ten program również był krytykowany. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że państwo żadnego takiego programu nie zaproponowaliście...

    (Poseł Cezary Grabarczyk: Nieprawda! Była modernizacja.)

    ...a szeroko zakrojony program termomodernizacji, w który my zaangażujemy dziesiątki miliardów złotych w najbliższych latach, jest programem, który nabiera tempa. (Poruszenie na sali)

    (Poseł Dorota Niedziela: Pan kłamie.)

    (Poseł Cezary Grabarczyk: To jest kłamstwo.)

    (Poseł Anna Paluch: Pani marszałek, no proszę uspokoić... Cisza!)

    Zresztą jedna taka ciekawostka, szanowni państwo. We wniosku opozycji - i rzeczywiście w supozycji ze strony jednej z gazet, która tu słusznie została określona jako coraz bardziej niszowa - pojawiły się takie podejrzenia, że te pieniądze zostaną zabrane przez Unię Europejską. Ale mam podwójnie dobrą wiadomość. Państwu wszystkie programy się kojarzą z programami unijnymi, tymczasem to jest program realizowany wyłącznie ze środków krajowych, ze środków budżetowych. (Oklaski)

    (Poseł Anna Paluch: No właśnie.)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Ciężko zatem, żeby było odebrane coś, czego się nie otrzymało, prawda? (Oklaski)

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    (Poseł Anna Paluch: Ale Pomaska o tym nie wie.)

    (Poseł Agnieszka Pomaska: Nieprawda.)

    Oczywiście rozmawiamy z Unią Europejską, żeby w przyszłości, w kolejnej perspektywie ten program termomodernizacyjny był zakrojony na jeszcze szerszą skalę, ale on nabiera dzisiaj tempa, jest już zaakceptowanych 65 tys. wniosków.

    (Głosy z sali: Z kim rozmawiamy?)

    (Głos z sali: Z wami nie chce rozmawiać.)

    Zresztą poszerzamy dzisiaj również sieć dystrybucji o samorządy, o jednostki bankowe, po to żeby dotrzeć jak najszybciej do jak największej liczby mieszkańców. 53 tys. zł dla gmin szczególnie zanieczyszczonych, dla osób, które najmniej na to stać, są dotacją - w 90%, na 10% mogą otrzymać pożyczkę. Czy to jest program, który we właściwy sposób odpowiada na potrzeby w zakresie czystego powietrza, czy nie?

    (Poseł Anna Paluch: Oczywiście, że tak.)

    Oczywiście, że we właściwy sposób. (Oklaski, poruszenie na sali)

    Zapytajmy, bo przecież smog to chyba nie jest problem, który narodził się jakoś tak nagle w roku 2016, jak radziła sobie opozycja z problemem smogu. Ale wiecie państwo, Wysoka Izbo, kogo zapytajmy?

    (Głos z sali: Proszę, zlikwidowaliście program.)

    Zapytajmy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Otóż co powiedział Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lutym, bodaj 22 czy 23 lutego 2018 r.? Wydał miażdżącą opinię na temat lat 2007-2015. Nie muszę przypominać, kto wtedy rządził.

    (Głos z sali: Kto doradzał?)

    W tych latach Trybunał Sprawiedliwości stwierdził - uwaga - że poziom substancji PM10, która odpowiada za stężenie pyłów w 1 m3...

    (Głos z sali: No kto doradzał?)

    ...został przekroczony w 35 na 46 stref pomiarowych. (Oklaski)

    (Głos z sali: Skandal!)

    (Głos z sali: Hańba!)

    Ale jak odpowiedziała na to nasza droga opozycja, która wtedy rządziła? Otóż odpowiedziała na dwa sposoby, bo w tym dialogu z Komisją Europejską, w dialogu z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości są ujęte odpowiedzi Platformy Obywatelskiej. Otóż pierwsza odpowiedź była taka: Nie możemy tego zmienić, bo nie ma pieniędzy. Pamiętamy taką odpowiedź w wielu sprawach: Nie ma pieniędzy.

    (Poseł Anna Paluch: Nie ma i nie będzie.)

    (Głos z sali: Nie ma. Nie ma.)

    Oczywiście napisali wtedy jeszcze ówcześni rządzący, że te pieniądze się pojawią i powietrze się poprawi po 2020 r. Ale my to robimy szybciej, szanowni państwo. Dzisiejsza opozycja może być dumna z rządzących (Oklaski), ponieważ my realizujemy szybciej wasze zapowiedzi z roku 2012, 2013 i 2014.

    Ale była jeszcze druga, już dużo bardziej wstydliwa metoda, poprzez którą opozycja próbowała poprawić sobie statystyki, tak trzeba powiedzieć.

    (Poseł Elżbieta Radziszewska: A co na to mówił Morawiecki, doradca Tuska? A co na to mówił Morawiecki, doradca Tuska?)

    Otóż w roku bodaj 2012 zmieniona została norma z 200 na 300 Śg tych pyłów na 1m3. Czyli, panie pośle, jak to się nazywa?

    (Poseł Rafał Grupiński: Kto wtedy był doradcą premiera Tuska? Ciekawe.)

    Jak nie chcesz wiedzieć, jaką masz temperaturę, stłucz termometr. Więc to zrobiła nasza opozycja bodaj w 2012 r.

    Szanowni Państwo! To nie jest metoda na poprawę czystego powietrza. Czyste powietrze to oczywiście wielkie cywilizacyjne wyzwanie. Zdajemy sobie z niego sprawę, staramy się poprzez program termomodernizacyjny, poprzez odpowiednią jakość kotłów, poprzez odpowiednią jakość paliwa, poprzez wiele innych programów - tak, w tym również sadzenie drzew. Państwo z kpiną wypowiadaliście się o 500 mln drzew. Ale chcę was zapewnić, że to jest prawda...

    (Poseł Paulina Hennig-Kloska: Ale zawsze tyle sadziliśmy.)

    ...i w zeszłym roku 500 mln drzew i w tym roku będzie 500 mln drzew zasadzonych (Oklaski) w naszej pięknej ojczyźnie.

    (Poseł Paulina Hennig-Kloska: Co roku jest sadzone.)

    Jeszcze jedna kwestia, która wprawdzie wcześniej nie była przedmiotem wniosku, ale pojawiła się w dyskusji, tj. odpady. Szanowni państwo, bo to we wniosku zostało niestety poddane szczególnej manipulacji. Otóż pani poseł pokazała ostatnie 2 czy 3 lata, kiedy ilość sprowadzanych ton...

    (Poseł Agnieszka Pomaska: Pięć. Pięć.)

    ...oscylowała wokół 300-400, w zeszłym roku bodaj 430 tys. t. I teraz uwaga. Ile w czasach Platformy Obywatelskiej w roku, w którym najwięcej sprowadzono ton odpadów z zagranicy... Jaka to była liczba?

    Pani poseł, czy pamięta pani?

    (Głos z sali: Milion.)

    Nie.

    (Poseł Anna Paluch: Ponad 1600 tys.)

    1600 tys.

    (Głos z sali: Uuu...)

    (Głos z sali: Nie wstyd wam?)

    (Poseł Anna Paluch: Kłamczucha. Przeproś za kłamstwa.)

    Był rok, kiedy było 1100 tys., był rok, kiedy było 900 tys., był rok, kiedy było 1600 tys.

    (Głos z sali: Przeproś. Kłamstwo.)

    Dzisiaj pan minister Kowalczyk wyjaśnił to znakomicie...

    (Głos z sali: Przeproś, przeproś.)

    (Poseł Agnieszka Pomaska: Ale który rok, niech pan powie.)

    (Poseł Jarosław Zieliński: Przeproś.)

    Nie dość, że jest to 400 tys., to jeszcze my, idąc za zaleceniami Komisji Europejskiej, wdrażamy politykę gospodarki w obiegu zamkniętym. (Oklaski) Jest to recykling coraz bardziej... i są to odpady, które podlegają recyklingowi. A nowo tworzone wysypiska rzeczywiście staramy się jak najlepiej monitorować i tam tych pożarów jest coraz mniej.

    A więc ograniczę się do tych uwag, nie będę mówił o klimacie, o polityce klimatycznej, którą w 2008 r. i w 2014 r. opozycja tak dramatycznie zarzuciła, zawaliła, że dzisiaj musimy, jak choćby miesiąc temu, radzić sobie w mniejszości. Ale radzimy sobie, szanowni państwo, wypracowując najlepsze zasady dla Polski i najlepszy pakiet kompensacyjny dla Polski możliwy w kontekście polityki klimatycznej. Ograniczę się do tego jednego, zasadniczego tematu, który był przedmiotem wniosku. Chcę podziękować panu ministrowi Kowalczykowi. Chcę też zresztą podziękować panu ministrowi Szyszko, wobec którego tutaj padły niesłuszne (Oklaski) oskarżenia...

    (Głos z sali: Brawo!)

    (Głos z sali: Ooo...)

    ...za miłość do przyrody obu panów, zresztą i naszej formacji, oczywiście całej przyrody. Na przykładzie sadzenia lasów powiedziałem, jak to udowadniamy...

    (Poseł Sławomir Nitras: Jeszcze prezesowi.)

    Ale przede wszystkim chcę raz jeszcze podkreślić, Wysoka Izbo, drodzy państwo, drodzy rodacy, że program ˝Czyste powietrze˝ jest realizowany od 3 lat w sposób bardzo konkretny, w oparciu o jakość paliw, jakość kotłów, program termomodernizacyjny...

    (Głos z sali: Wstyd.)

    (Głos z sali: Kłamstwo.)

    (Głos z sali: Hańba.)

    ...dopłaty dla osób najbardziej potrzebujących, zmianę paliw na bardziej ekologiczne, zmianę miksu energetycznego, i owszem, promocję energetyki odnawialnej, i owszem, promocję energetyki prosumenckiej.

    (Głos z sali: Rosyjskiego węgla.)

    Bo w naszych czasach dzisiaj już mamy 65 tys. prosumentów. (Oklaski) Ilu było prosumentów jeszcze 4 lata temu? 6 tys., 7 tys. - 10 razy mniej. Dla nas energetyka prosumencka jest ważnym kierunkiem poprawy jakości środowiska. Będziemy szli w tym kierunku, to wyborcom obiecujemy. Na pewno chcemy, żeby zielona energia była coraz ważniejsza w naszym miksie energetycznym. Tak się staje. Pan minister Kowalczyk, pan minister Tchórzewski bardzo się do tego przyczyniają. Bardzo im za to dziękuję. Dziękuję uprzejmie.

    (Część posłów wstaje, oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.