Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Obrony Narodowej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe (druki nr 3548 i 3671).
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Rozpatrujemy w tej chwili projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe. On dotyczy tak naprawdę tematu klas mundurowych i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, które już od pewnego czasu mieliśmy.
Powiedzmy sobie szczerze, te klasy istnieją. One funkcjonują w pewnym systemie, który mamy. W tej chwili obciążają swoimi finansowymi kosztami budżety samorządów. Jednocześnie nie mają również czegoś takiego jak skonsolidowany program edukacyjny, czegoś takiego jak jednolity program kształcenia, który by w tych klasach funkcjonował. Natomiast w tej chwili ten projekt wychodzi naprzeciw temu, żeby przynajmniej w klasach wojskowych, w klasach mundurowych ten program był ujednolicony, żeby to poddać pewnej kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej. Moim zdaniem trochę nieuzasadnione jest mówienie, że samorządy ponoszą jakiekolwiek koszty czy w jakikolwiek sposób są poszkodowane, ponieważ ministerstwo wyraźnie mówi, że będzie finansowało ten projekt. To jest projekt, który samorządom nawet ułatwia działanie.
Czy są potrzebne konsultacje z samorządem w ramach projektów poselskich? W ogóle nie są potrzebne, z nikim. Nawet opinia BAS-u nie jest nam w tym całym systemie potrzebna.
(Poseł Czesław Mroczek: Jak to nie? Po co je w ogóle uchwalać?)
Ale tak to wygląda, zgodnie z prawem tak jest. Nie potrzeba tego robić. Zgadzamy się z tym chyba, tak? Możemy to robić, ale nie musimy, nie ma takiego obowiązku, a szczególnie w przypadku...
(Poseł Czesław Mroczek: Nie zgadzamy się.)
Mniejsza o to, czy pan się zgadza, czy nie. Ważne, że prawo tak stanowi.
(Poseł Czesław Mroczek: Właśnie nie stanowi.)
Jest jeszcze coś takiego, że samorządy dostają na to pieniądze. Nie wiem, jaką krzywdę miałyby mieć robioną z tego powodu. Oczywiście jest jeszcze jedna rzecz, o której moglibyśmy powiedzieć. Szkoda, że dotyczy to wyłącznie wojskowych klas mundurowych, że nie dotyczy innych klas mundurowych. To jest element, na który powinniśmy zwrócić uwagę, żeby rząd poszedł w tym kierunku, żeby większość parlamentarna poszła w tym kierunku. Chodzi o to, żeby rozwiązać również problemy dotyczące klas policyjnych i klas straży pożarnej. To akurat nie dotyczy MON-u, tylko wyłącznie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mam nadzieję, że to ministerstwo również w tym kierunku pójdzie. Wydaje mi się, że ujednolicenie pewnego programu kształcenia, zapewnienie finansowania, które wspomoże samorządy w finansowaniu tych klas, to są same pozytywy. Osobiście rozmawiałem z dyrektorami kilku szkół, które takie klasy mają. Oni jak najbardziej są za tym, żeby to było, ponieważ dla nich jest to duże odciążenie i duża pomoc. Moim zdaniem w tym przypadku nie ma się specjalnie o co spierać.
Jest to dobry projekt. Należy go poprzeć i tylko prosić rząd, żeby rozciągnąć to jeszcze na inne klasy mundurowe, żebyśmy byli w stanie kształcić ludzi w przypadku wszystkich służb, żeby ci ludzie mieli te same możliwości, które w tej chwili będą miały wojskowe klasy mundurowe. Chodzi o przyspieszoną możliwość dojścia do poziomu bycia rezerwistą, do poziomu tych elementów wejścia w struktury rezerwy Wojska Polskiego. Takich ludzi potrzebujemy w Policji, w straży pożarnej i w wojsku. Tak że trzeba tylko i wyłącznie rozwijać ten program. My jako Kukiz’15 będziemy ten projekt popierać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)