Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druki nr 3662 i 3683).
Pani Marszałek! Szanowni Państwo Posłowie! Prawo i Sprawiedliwość traktuje bardzo poważnie Kodeks wyborczy i doskonale państwo to wiecie. Chciałabym jeszcze raz sprostować wiele nieścisłości, które padły z ust posłów PO-KO i innych klubów.
Pan poseł Romecki. Jeszcze raz podkreślam: To jest zmiana techniczna, to nie jest zmiana zasadnicza. Mówiłam to w swoim wystąpieniu, w swoim oświadczeniu klubowym, że wskazujemy właściwą izbę, która będzie rozpoznawać protesty wyborcze. Do tej pory tą izbą była Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Została ona ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym zmieniona i wprowadzona została Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I to ta Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zajmuje się ewentualnymi protestami wyborczymi, czyli ma przypisane te same zadania co izba ubezpieczeń i spraw publicznych. Chciałabym pani poseł Chmiel zwrócić uwagę, że nie Izba Dyscyplinarna...
(Poseł Małgorzata Chmiel: Pomyliłam się.)
...tak że proszę... To pomyłka dość zasadnicza.
Szanowni Państwo! Trybunał Konstytucyjny orzeka, że w sprawach technicznych można takich zmian dokonywać nie w okresie pół roku przed... Tłumaczyliśmy to państwu i powoływaliśmy się na odpowiednie przepisy, również na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej. Pan poseł jest członkiem tej komisji.
Jeszcze raz podkreślam: To zmiana techniczna nazwy izby, która pracuje przy Sądzie Najwyższym. I wszyscy członkowie tej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będą rozpatrywać ewentualne wniesione protesty. Sędziów jest dwudziestu, zdecydowana większość tych sędziów to ludzie z wykształceniem naukowym, od tytułu magistra, doktora po tytuł profesora, a więc miejmy do nich zaufanie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)