Zgłoś uwagi
Twoje opinie lub sugestie

Poseł Robert Kropiwnicki - Wystąpienie z dnia 30 sierpnia 2019 roku.

Powołanie Prezesa Najwyższej Izby Kontroli

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
377 wyświetleń
0

Stenogram

22. punkt porządku dziennego:

Powołanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli (druki nr 3692 i 3707).

Poseł Robert Kropiwnicki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Otóż mam dzisiaj zaszczyt przedstawić kandydaturę Borysa Budki na prezesa Najwyższej Izby Kontroli (Oklaski), ale uważam też, że to jest bardzo dobry moment, abyśmy się zastanowili, jaką rolę powinna pełnić Najwyższa Izba Kontroli i jakiego szefa w niej potrzebujemy.

    Ostatnie 6 lat przyzwyczaiło nas do tego, że mamy dobrego prezesa Najwyższej Izby Kontroli, który jest obiektywny, apartyjny i nawet apolityczny...

    (Poseł Robert Telus: Ooo...)

    ...który prowadzi szereg kontroli, które są niewygodne dla każdej władzy. Trzeba pamiętać, że Najwyższa Izba Kontroli to jest jeden z najistotniejszych organów państwowych, który podlega Sejmowi, to jest wprost napisane w konstytucji. I to, w jaki sposób ukształtujemy tę izbę, kto będzie jej szefem, będzie po prostu zależało od nas.

    Teraz proponujemy młodego, dynamicznego człowieka, który ma doświadczenie urzędowe, który jest radcą prawnym, który nie zależy od żadnej partii, który jest po prostu niezależny. Złoży on urząd partyjny i nie będzie zależał od żadnej partii. Nie będzie bał się żadnego szefa, przewodniczącego, czy nawet najważniejszego prezesa, nazywanego najwyższym. Nie będzie takich obaw. Ważne jest, żeby szef NIK-u był naprawdę niezależny, bo od niego będzie zależało to, jakie materiały Sejm będzie dostawał, jakie kontrole będą prowadzone. Musimy wiedzieć, że NIK może prowadzić kontrolę legalności, gospodarności, celowości, ale również rzetelności wydatkowanych środków. Musimy wiedzieć, czy kontrole prowadzone przez NIK są właściwe, czy NIK podejmie kontrolę, jeśli chodzi o prawidłowość uchwalania budżetu państwa. Czy można uchwalić budżet w sali kolumnowej bez obecności posłów, bez liczenia głosów, bez udziału znacznej liczby posłów, którzy nie są dopuszczeni do zadawania pytań? Czy tak można uchwalać budżet państwa? Czy możliwe jest, aby wypłacać ministrom drugie pensje? Czy to jest legalne, rzetelne wydatkowanie środków publicznych? Czy można wypłacić pensje, drugie, jako nagrody, bez żadnego uzasadnienia? Czy to naprawdę jest zgodne z polskim prawem i nie trzeba tego w żaden sposób uzasadniać? Te rzeczy musi wyjaśniać właśnie NIK i uważamy, że Borys Budka te rzeczy wyjaśni.

    Ale teraz przejdźmy dalej. Zobaczmy, czy potrzebna jest kontrola, aby sprawdzić, czy CBA lub inna polska służba zakupiły program Pegasus do powszechnej inwigilacji Polaków. Czy można wydać 34 mln zł lub więcej na powszechną kontrolę wszystkich smartfonów Rzeczypospolitej? Czy program Pegasus funkcjonuje w Polsce? Czy któraś służba go użytkuje? I to są rzeczy, które powinniśmy wiedzieć. Co się dzieje z takimi danymi? Czy te dane są potem wykorzystywane i w jaki sposób? To dotyczy każdego z nas, każdego z posłów, polityków, ale również każdego z obywateli.

    (Poseł Barbara Bartuś: Ale był prezes, poseł PO. Dlaczego tego nie wyjaśnił?)

    Dlatego jest to szalenie istotne, żebyśmy poznali możliwości funkcjonowania programu Pegasus i dowiedzieli się, czy ten program faktycznie funkcjonuje w Polsce. Te kontrole powinny się odbyć w najbliższym czasie i może je zapewnić tylko osoba niezależna, która nie zależy od najważniejszego prezesa Rzeczypospolitej Polskiej. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Ważne jest, żeby sprawdzić, czy w Ministerstwie Sprawiedliwości były wycieki z tzw. zielonych teczek, czy dane wrażliwe polskich sędziów były udostępniane innym nieuprawnionym osobom. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    I któż to lepiej zrobi, jak były minister sprawiedliwości? Właśnie powinniśmy dokładnie wiedzieć, czy były przecieki z tego, czy dane były przekazywane Małej Emi czy innej hejterce, czy pomagali jej urzędnicy i w jakim trybie tak naprawdę.

    Więc to są bardzo ważne rzeczy. Od tego zależy praca Izby, ale też jakość polskiej polityki. To ma właśnie ustalić Najwyższa Izba Kontroli.

    Spójrzmy na rolę zapomnianego troszkę, ale jednak istotnego Wacława Berczyńskiego, który zablokował karakale, sam się tym chwalił, czy lobbował za zakupem boeingów, czy wziął za to pieniądze. Te sprawy w ogóle jakoś tak przycichły. (Oklaski) I ktoś to może...

    (Marszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie)

    (Głos z sali: Kto wyjaśni? Brawo.)

    Marszałek:

    Panie pośle, przepraszam. To jest przedstawienie kandydatury pana Borysa Budki, więc proszę przedstawić kandydaturę.

    (Marszałek włącza mikrofon)

    Poseł Robert Kropiwnicki:

    ...programem działania. Uważam, że to jest bardzo istotne, żebyśmy mogli poznać program działania kandydata, a nie tylko jego cudowne dokonania wcześniejsze. (Poruszenie na sali, oklaski)

    (Poseł Bożena Borys-Szopa: Zakres działania kandydat przedstawia.)

    Więc szalenie istotne jest to, żeby odkurzyć te wszystkie sprawy, które były zamiatane pod dywan, i żebyśmy dokładnie wiedzieli, co się dzieje w tych sprawach, co jest z aferą KNF-u, czy...

    (Głos z sali: Przez Kwiatkowskiego.)

    I to może wyjaśnić tylko ktoś, kto zna się na prawie, kto jest niezależny...

    (Głos z sali: Prezes NIK jest apolityczny.)

    ...w ten sposób, żebyśmy dokładnie wiedzieli, czy plan Zdzisława był prawdziwy, czy ktoś chciał kupić banki za złotówkę, czy nie. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    Czy to jest... Bo może ktoś sobie to wymyślił.

    I to są bardzo istotne rzeczy, które powinny być w programie działalności kandydata na prezesa NIK-u. Bo samo mówienie o tym, że ktoś był, coś robił, jest świetne, ale nas powinno interesować jako Wysoką Izbę, co on zrobi. (Oklaski) Jak mamy go wybrać, to musimy wiedzieć, po co my go wybieramy. Czy nam jest potrzebna kolejna marionetka, jak w wielu instytucjach, która będzie się na Nowogrodzkiej tłumaczyć z każdej decyzji, czy nam jest jako Izbie i Polsce potrzebny organ, który naprawdę będzie wyjaśniał funkcjonowanie wielu instytucji?

    Proszę też zobaczyć, że Najwyższa Izba Kontroli jest jednym z niewielu organów, który może wejść na kontrolę do Narodowego Banku Polskiego. I właściwie tylko NIK, oprócz prokuratury, przy podejrzeniu zaistnienia przestępstw może wyjaśnić, czy zaprzyjaźnione dyrektorki prezesa Narodowego Banku Polskiego otrzymywały legalne wynagrodzenia, czy nie. (Oklaski)

    (Głos z sali: Tak jest.)

    Więc to są rzeczy, które są kluczowe do wyjaśnienia w najbliższym czasie.

    I też jest jeszcze jedna bardzo istotna sprawa, jeżeli chodzi o działalność i gospodarność polskim groszem. Działalność podkomisji smoleńskiej. Niby działa, niby jest jej przewodniczący...

    (Marszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie)

    Marszałek:

    Panie pośle, bardzo przepraszam. Proszę mnie teraz posłuchać. Mówi pan...

    (Poseł Cezary Grabarczyk: Ale nigdy marszałek nie przerywał.)

    (Poseł Grzegorz Schetyna: Co to jest? Jaki to jest obyczaj?)

    Ja doliczę czas. (Gwar na sali)

    Panie pośle, chcielibyśmy wiedzieć coś na temat kandydata, a pan mówi o sprawach... (Poruszenie na sali)

    I jeszcze jedno. Bardzo pana proszę, używanie słów: ktoś jest marionetką...

    (Poseł Grzegorz Schetyna: Ale dlaczego? A jak jest marionetką?)

    Naprawdę proszę tego nie robić, bo przywołam pana do rzeczy.

    Bardzo proszę.

    (Marszałek włącza mikrofon)

    Poseł Robert Kropiwnicki:

    ...naprawdę jest bardzo ważne, ten program działalności i to, co chce zrobić kandydat. (Oklaski) I ten nasz kandydat Borys Budka gwarantuje, że te wszystkie kontrole w NBP, w KNF-ie, w Ministerstwie Sprawiedliwości, w działalności podkomisji smoleńskiej będą faktycznie zrealizowane i będziemy wiedzieli, czy ten organ w ogóle jest potrzebny, czy to jest gospodarne wydawanie pieniędzy Polaków. (Oklaski) Szalenie istotne jest sprawdzenie tych wszystkich rzeczy.

    Ale też spójrzmy na to, bo będziemy dokonywać wyborów pewnej konkurencji. Na szczęście mamy wybór, prawdziwy wybór. I tu zachęcam wszystkich państwa do głębszej refleksji. Otóż pan minister Banaś... Ciągle nie usłyszałem też tej jednej informacji dotyczącej jego oświadczeń majątkowych, czy CBA zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych ministra finansów. Według naszych informacji...

    (Marszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie)

    Marszałek:

    Panie pośle, nie jesteśmy w czasie zadawania pytań, tylko prezentacji kandydata. Jeśli będzie pan chciał...

    (Głos z sali: Do rzeczy.)

    (Głos z sali: Skandal.)

    (Głos z sali: Co to jest?)

    (Poseł Cezary Grabarczyk: Ale to trzeba wyjaśnić.)

    Proszę trzymać się rzeczy.

    (Marszałek włącza mikrofon)

    Poseł Robert Kropiwnicki:

    Bardzo...

    (Marszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie)

    (Głos z sali: Co to ma być?)

    (Głos z sali: Mikrofon.)

    (Głos z sali: Przedstawić kandydata.)

    Marszałek:

    Przepraszam, przepraszam. (Poruszenie na sali)

    (Głos z sali: 15 minut.)

    Proszę bardzo.

    (Marszałek włącza mikrofon)

    Poseł Robert Kropiwnicki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Otóż w momencie, kiedy jest wybór konkurencyjny... (Gwar na sali) Ja wiem, że wielu z państwa to się w głowie nie mieści, że może być wybór konkurencyjny, czyli że podejmujecie jako wolni ludzie decyzję, na kogo będziecie głosować. Ale w takiej sytuacji warto, żebyście znali wszelkie okoliczności. Jeżeli chodzi o Borysa Budkę, po wielu latach waszych rządów nie ma kłopotu z oświadczeniami majątkowymi (Oklaski), a jeżeli chodzi o pana ministra Banasia, to jednak ta kontrola trwa i nie wiadomo, kiedy się skończy, podobno w październiku. Pytała o to pani poseł Leszczyna, pytał o to pan poseł Cichoń. Odpowiedź była bardzo enigmatyczna, a dzisiaj czy tam niedawno z gazet dowiadujemy się, że ta kontrola będzie zakończona po wyborach. Czy to przypadek? Kto w to uwierzy tak naprawdę?

    (Poseł Izabela Leszczyna: Skandal.)

    Jeśli chodzi o te wszystkie rzeczy, powinniśmy dokładnie wiedzieć, czy pan minister Banaś ma kamienicę w Krakowie...

    (Głos z sali: Dzisiaj wybierzemy prezesa.)

    ...czy ją sprzedał, czy jej nie sprzedał. (Oklaski) Te wszystkie rzeczy, jeżeli chodzi o szefa Najwyższej Izby Kontroli, powinny być naprawdę bardzo głęboko wyjaśnione, żeby nie było żadnych wątpliwości, na kogo i w jakich okolicznościach będziemy głosować. Bo to jest kluczem, naprawdę. Uczciwy człowiek na tym ważnym miejscu jest kluczem do tego, żeby ta Izba, Najwyższa Izba Kontroli była dla nas wszystkich źródłem bardzo istotnych informacji co do pracy parlamentarnej i nie tylko. Wszyscy musimy wiedzieć o tym, jaki jest stan państwa. Bo to Najwyższa Izba Kontroli kontroluje budżet, kontroluje wydatkowanie Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, budżetu państwa.

    Dlatego zachęcam państwa do tego, żebyście przemyśleli ten wybór...

    (Poseł Barbara Bartuś: Przemyśleliśmy.)

    ...i zagłosowali jednak na Borysa Budkę, który ma bardzo dobry dorobek. Jest radcą prawnym, pracownikiem naukowym, byłym ministrem sprawiedliwości. Można też dodać, że ma świetne wyniki w maratonach, jest długodystansowcem.

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    Bardzo proszę o głosowanie na Borysa Budkę. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Cezary Grabarczyk: Brawo.)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Oceń posła
Ocena
2.5
Pozycja w rankingu:
236
Liczba głosów: 43
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.