Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz ustawy o Karcie Dużej Rodziny (druk nr 3771).
Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu w sprawie zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz ustawy o Karcie Dużej Rodziny.
Gdy omawialiśmy te rozwiązania zaproponowane na rok 2019 we właściwym terminie, czyli na początku tego roku, wskazywaliśmy wyraźnie, że zamrożenie wysokości odpisów na fundusz socjalny nie ma żadnego uzasadnienia. Jesteśmy w dobie dobrej koniunktury gospodarczej, budżet państwa, zdaniem przedstawicieli rządu, ma się świetnie, w związku z czym jakiekolwiek zamrażanie progów - czy to w odniesieniu do funduszu socjalnego, czy to z kolei w odniesieniu do obywateli, np. progów podatkowych - nie ma najmniejszego uzasadnienia. Niemniej z jakichś dziwnych, nieznanych nam powodów na początku roku rząd Prawa i Sprawiedliwości próg odpisu na fundusz socjalny zamroził, zatrzymując go na poziomie tak naprawdę ustawy budżetowej z roku 2013. I nagle dziś mamy ten fundusz odmrozić, w niewielkim zakresie, ale jednak. Tylko że znowu chcemy wprowadzić zobowiązania względem jednostek budżetowych, względem prywatnego sektora wstecz, bo jak tutaj już podkreślił zresztą przedstawiciel klubu PiS, te nowe zasady mają obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Pytanie: Czy ktoś zapytał samorządy, czy ktoś zapytał sektor prywatny - bo i przedsiębiorstwa prywatne zatrudniające powyżej 50 osób mają obowiązek odkładać środki na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - czy mają na ten cel zarezerwowane środki w swoich budżetach? Przecież jest to koszt, który będą musiały ponieść. Co się stało, że nagle, na miesiąc przed wyborami, chcecie ten fundusz zwiększyć? I na co tak naprawdę będziecie chcieli przeznaczyć te pieniądze? Powiedzcie nam otwarcie. Jako tako jesteśmy za tym, żeby procedować nad tym dalej w komisji, ale chcielibyśmy wiedzieć, jakie jest prawdziwe dno tej ustawy, wprowadzanej w sposób nagły 11 września, ze zmianą wstecz, bo tak to będzie wyglądało. I samorządy, i prywatny sektor mają budżet skalkulowany, a tylko część świadczeń będzie dotyczyła bezpośrednio i będzie realizowana bezpośrednio z budżetu państwa, pozostała będzie właśnie z budżetu samorządów, z budżetu prywatnego sektora. Chcielibyśmy wiedzieć, na co tak naprawdę... komu chcecie dać na wczasy pod gruszą na miesiąc przed wyborami, bo patrząc na tę ustawę, dokładnie tak to czytam.
Jeżeli chodzi o zwiększenie limitu w odniesieniu do Karty Dużej Rodziny, jeżeli jest taka potrzeba, jeżeli fundusz został wyczerpany, limit został wyczerpany, to oczywiście powinniśmy to zrobić. Ubolewam nad tym, że musimy do tego wracać, że rząd nie potrafił tego skalkulować na właściwym poziomie na początku tego roku.
Tak jak powiedziałam, jesteśmy za tym, aby procedować dalej nad tą ustawą w komisji, natomiast chcielibyśmy poznać prawdziwy cel procedowania nad tą ustawą w nagłym trybie, z datą wstecz. Dziękuję bardzo. (Oklaski)