Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3762 i 3786).
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Koła Poselskiego Wolni i Solidarni przedstawiam stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.
Celem omawianego projektu jest wykonanie prawa Unii Europejskiej. Projekt dotyczy wprowadzenia przepisów umożliwiających prawidłowe stosowanie rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2016/161. W projekcie określone są kompetencje głównego inspektora farmaceutycznego oraz wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Jednym z głównych zadań GIF określonych w noweli jest kontrola realizacji przez producentów obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia opakowań leków, uniemożliwiającego ich fałszowanie.
Jednak najwięcej kontrowersji wzbudziły zapisy nowelizacji dotyczące wprowadzenia kar pieniężnych, które nakładane będą na podmioty niewywiązujące się z obowiązków wskazanych w rozporządzeniu unijnym, m.in. z obowiązku weryfikacji autentyczności danego leku.
Mój przedmówca z klubu Prawa i Sprawiedliwości te wątpliwości rozwiał, składając odpowiednie poprawki.
Podkreślenia moim zdaniem wymaga fakt, że jesteśmy zobligowani do implementacji unijnej dyrektywy. Nie mam wątpliwości, że nowe regulacje zwiększające bezpieczeństwo związane z wydawaniem leku, stojące na przeszkodzie, jeśli chodzi o praktykę ich fałszowania, to kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. Są to działania z pożytkiem dla lepszego zdrowia, a jak wszyscy, mam nadzieję, dobrze wiemy, ono powinno być najważniejsze.
Poruszana podczas posiedzenia Komisji Zdrowia kwestia fałszywie dodatnich alertów, czyli indukowania alertu, mimo że lek nie jest sfałszowany, wciąż wymaga pracy i poprawek. Mając na uwadze wyjaśnienia pani dyrektor Departamentu Nadzoru w GIF. Sądzę, że nie powinno to być przeszkodą w przyjęciu projektowanych przepisów. Sprawność systemu jest coraz lepsza. Dotychczas wyeliminowano z jego funkcjonowania wiele błędów, a ilość generowanych alertów bardzo mocno spada. Ich obecny poziom, czyli 0,5%, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej obliguje nas do rezygnacji z okresu stabilizacyjnego.
Korzystając ze sposobności, dodam, że nie mam wątpliwości, iż na wielkie słowa uznania zasługuje praca pracowników i ekspertów z Ministerstwa Zdrowia, którzy z pozycji outsidera przenieśli nasz kraj do czołówki państw, w których informatyzacja służby zdrowia jest na poziomie zaawansowanym. Oczywiście jest jeszcze wiele pracy w tym obszarze, jednak za tę dotychczasową, ciężką pracę bardzo państwu dziękuję.
Koło Poselskie Wolni i Solidarni poprze procedowany projekt ustawy wraz z wniesionymi poprawkami. Dziękuję.