Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijOświadczenia.
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pragnę wygłosić oświadczenie dotyczące projektu ustawy z druku nr 3713, gdyż było przyspieszenie na posiedzeniu, o czym nie wiedziałem, a jest to bardzo ważne. Chciałbym przedstawić stanowisko dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz ustawy o bezpieczeństwie morskim.
Omawiamy projekt ustawy zakłada dostosowanie polskiego prawa do wymogów międzynarodowej konwencji o kontroli i postępowaniu z wodami balastowymi, przyjętej w Londynie w dniu 13 lutego 2004 r.
Celem projektu ustawy jest umożliwienie stosowania na polskich obszarach morskich wymogów Międzynarodowej konwencji o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami, konwencji BWM. W walce z rozprzestrzenianiem się gatunków obcych, jak również z ich szkodliwym oddziaływaniem na ekosystemy morskie, zdrowie ludzkie oraz gospodarkę niezbędne jest wprowadzenie konwencji BWM, której celem jest zapobieganie przenoszeniu przez statki szkodliwych organizmów morskich i patogenów oraz zmniejszanie tego zjawiska przez kontrolowanie wód balastowych i osadów i zarządzanie nimi.
Wymogi wynikające z konwencji BWM oraz jej wytyczne techniczne zostaną wdrożone poprzez wprowadzenie do ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki nowego rozdziału dotyczącego kontroli i postępowania ze statkowymi wodami balastowymi i osadami, który w sposób kompleksowy reguluje powyższe kwestie. Dodatkowy rozdział dotyczący postępowania z wodami balastowymi i osadami odnosi się do następujących zagadnień: zakresu stosowania wymogów, gdzie i do jakich rodzajów statków mają zastosowanie przepisy dotyczące postępowania z wodami balastowymi; standardów postępowania z wodami balastowymi, m.in. zakazu zrzutu wód balastowych na polskich obszarach morskich, odbioru osadów ze zbiorników balastowych w stoczniach i terminalach, gdzie odbywa się czyszczenie i naprawa zbiorników balastowych; udzielania statkom zwolnień ze stosowania niektórych procedur postępowania z wodami balastowymi oraz osadami na polskich obszarach morskich; wymaganych dokumentów, certyfikatu postępowania z wodami balastowymi, planu postępowania z wodami balastowymi, książki zapisów balastowych; certyfikacji i przeglądów w zakresie wymagań konwencji BWM dla statków bandery polskiej, w tym statków o pojemności brutto GT Mając na uwadze zasadność wprowadzenia niniejszych regulacji, popieram ten wniosek, tak jak powiedziałem na początku. Dziękuję.