Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPytania w sprawach bieżących.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Po raz kolejny pytamy, i oczekuję jasnej odpowiedzi: tak lub nie, czy polskie służby specjalne zakupiły system Pegasus, czy też nie.
Przypomnę, że naszym gościem, gościem zespołu śledczego do spraw zagrożeń bezpieczeństwa państwa - wiem, że pan minister zauważył ten zespół nawet dzisiaj na Twitterze, rozumiem, szanuję - był pan płk Grzegorz Reszka, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, i mówił na temat tego systemu tak: To jest system szpiegowski, najogólniej mówiąc, umożliwiający całkowity wgląd w system operacyjny i kontrolę systemu operacyjnego stosowanego w smartfonach. Daje możliwość aktywnego wykorzystania istniejących funkcji w danym systemie dla pozyskania informacji i dla niektórych jest traktowany jako broń. Służy do agresywnego, aktywnego nie tylko pozyskiwania informacji, ale również informacji, które znajdują się na urządzeniu, czyli na telefonie. Daje możliwość rozszerzonych funkcji i tak naprawdę, co równie ważne, jest absolutnie niewykrywalny i ma możliwości autodestrukcyjne w momencie, kiedy ma być traktowany jako niewidoczny.
Co prawda państwo zapewnialiście Polaków, że nikt, kto jest uczciwy, nie ma się czego bać, czyli że nawet jeżeli wszyscy uczciwi będą kontrolowani przez Pegasusa, to przecież nic się dzieje. Niemniej od dłuższego czasu pytamy, czy system Pegasus w Polsce funkcjonuje, czy nie. Nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi: tak czy nie. Zasłaniacie się państwo uspokajaniem, że przecież nikt uczciwy nie ma powodu do tego, żeby się bać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Pytania w sprawach bieżących.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Odpowiadając na to pytanie, muszę podkreślić, że odpowiadaliśmy na nie wielokrotnie. Nigdy w taki sposób, jak zacytowała tutaj pani poseł Kluzik-Rostkowska, nie odpowiadałem na to pytanie ani nie odpowiadał minister koordynator. Niestety muszę pani poseł odpowiedzieć w taki sposób: Formy, metody i techniki pracy operacyjnej stanowią tajemnicę państwową i nie możemy na tej sali mówić o żadnych szczegółowych formach, metodach i technikach pracy operacyjnej. Prawo w postaci ustawy o ochronie informacji niejawnych zabrania nam tego. Dlatego proszę nie podżegać mnie do złamania tej ustawy, pani poseł, i proszę mojej odpowiedzi nie traktować ani jako potwierdzenia, ani jako zaprzeczenia. Osoby, które łamią w Polsce prawo, nie mogą znać możliwości operacyjnych służb specjalnych. Dlatego te możliwości operacyjne stanowią tajemnicę strzeżoną przez służby.
Chciałbym podkreślić i uspokoić panią poseł, że polskie służby działają na podstawie i w granicach prawa. Każda forma kontroli operacyjnej, czyli wejścia, nazwijmy to, w prywatność osoby kontrolowanej, jest pod kontrolą prokuratora generalnego i Sądu Okręgowego w Warszawie. I chciałbym panią poseł uspokoić, że zawsze tak będzie, dopóki będziemy kierować służbami, choć różnie to bywało niegdyś. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Pytania w sprawach bieżących.
Panie ministrze, korzystam z prawa do zadania pytania dodatkowego. Jak mam rozumieć... Bo oprócz Pegasusa... Zgodnie z polskim prawem jeżeli państwo macie podejrzenia co do jakiejś osoby, to za zgodą sądu można sprawdzić wszystko, co ona ma w swoim smartfonie, w zasadzie te wszystkie funkcje, które obejmuje opis Pegasusa, są możliwe.
Czy mam rozumieć, bo jednak to, że państwo nie zaprzeczacie, każe tak przypuszczać, że ten system w Polsce istnieje? Czy pan, panie ministrze, jest w stanie mnie zapewnić, że mimo że państwo możecie mieć taki system, to w każdej sytuacji, w której postanawiacie sprawdzić jakiegoś obywatela, korzystacie z tej drogi: prokurator - sąd i nie ma mowy o sytuacjach, w których korzystacie z Pegasusa z pominięciem prokuratury i sądu? To jest pierwsza rzecz.
Druga rzecz. Dochodziły do nas również bardzo niepokojące informacje, że to jest system, który nie jest systemem polskim i raz na jakiś czas jest audytowany na zewnątrz. I tu już (Dzwonek) wchodzimy w sferę zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Dziękuję.
Pytania w sprawach bieżących.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Chciałbym powtórzyć odpowiedź na pytanie: ani nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam. Nie mogę odpowiadać na żadne pytanie dotyczące technik pracy operacyjnej w służbie. Jest to rzecz oczywista. Natomiast jeszcze raz podkreślę, że każde działanie, które mieści się w kontroli operacyjnej - to jest opisane w ustawach o służbach, w przypadku CBA jest to bodajże art. 17, można tam dokładnie przeczytać, co stanowi kontrolę operacyjną - odbywa się za zgodą prokuratora generalnego i sądu, pod kontrolą prokuratora generalnego i sądu, i sąd i prokurator generalny otrzymują po każdej kontroli stosowną informację, taką jaką przewiduje ustawa. Polskie służby działają w ramach i na podstawie przepisów prawa. (Oklaski)