Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijInformacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2018 oraz Informacja o działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w roku 2018 (druk nr 3700) wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 3831).
Bardzo dziękuję, panie marszałku, za możliwość złożenia tego sprawozdania. Dziękuję też wszystkim osobom, które okazały zainteresowanie, i są obecne na sali. Myślę, że pozostali parlamentarzyści znajdą czas, żeby zapoznać się ze sprawozdaniem w formie pisemnej. Jak już wcześniej mówiłem, to sprawozdanie obejmuje ponad 200 stron tekstu i wydaje mi się, że warto się z częścią tej materii zapoznać, bo w Sądzie Najwyższym zapadło wiele orzeczeń, które będą miały bardzo istotne znaczenie. Chciałbym jako jeden z przykładów wskazać uchwałę, która dotyczy problemu umów zawieranych z konsumentami. Sąd Najwyższy w powiększonym składzie powiedział, że oceny z punktu widzenia abuzywności postanowień takiej umowy należy dokonywać z odwołaniem się do chwili zawarcia umowy. Ta uchwała będzie miała bardzo istotne znaczenie dla dużej grupy frankowiczów, a należy się spodziewać, że spraw związanych z roszczeniami tych osób przeciwko polskim bankom będzie sporo. Oczywiście fundamentalne znaczenie ma orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które wskazuje, że trzeba się spodziewać dużej liczby pozwów i to będzie na pewno wyzwanie dla polskich sądów.
Niedawno spotkaliśmy się z sędziami Sądu Krajowego w Koblencji i oni powiedzieli, że dla sądów niemieckich wielkim wyzwaniem będą sprawy przeciwko Volkswagenowi, że spodziewają się nawet kilkudziesięciu tysięcy takich spraw i że mają wątpliwości, czy sądy niemieckie poradzą sobie z tymi sprawami. Wydaje się, że nasi koledzy z sądu krajowego w Koblencji nie mają w ogóle pojęcia o tym, jaka liczba spraw wpływa do polskich sądów i jak duża może być fala tych spraw związanych z roszczeniami frankowiczów. A przypomnę, że do polskich sądów wpływa ponad 15 mln spraw rocznie i żeby oczekiwania obywateli dotyczące poprawnego funkcjonowania sądownictwa mogły być w jakiś sposób spełnione w rozsądnym terminie, konieczna byłaby rzetelna analiza i przeprowadzenie gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości, ale reformy należycie rozumianej, takiej, która poprawi funkcjonowanie sądów, a nie będzie sprowadzała się do zmian kadrowych.
Chciałbym podkreślić, że w miarę normalne funkcjonowanie Sądu Najwyższego sąd zawdzięcza przede wszystkim sędziom, którzy wykazali odpowiednią postawę, byli wierni swojemu przyrzeczeniu. Oczywiście na stosunkowo dobry wynik Sądu Najwyższego złożyła się też praca wszystkich osób zatrudnionych w Sądzie Najwyższym. Mam nadzieję, że w przyszłości też da się utrzymać wysoki poziom orzecznictwa, chociaż Sąd Najwyższy czekają bardzo istotne zmiany. W sposób naturalny w najbliższym czasie będzie odchodziło wielu sędziów Sądu Najwyższego. Spodziewam się, że z mojej rodzimej Izby Cywilnej w najbliższym czasie odejdzie kilku sędziów, a kilku odeszło już w tym roku. W związku z tym bardzo ważną kwestią jest to, kto i w jaki sposób zostanie powołany do Sądu Najwyższego, kto zajmie miejsce tych kolegów, którzy będą przechodzili w stan spoczynku.
Mamy bardzo niepewną perspektywę, jeżeli chodzi o los tych spraw, które są rozstrzygane przez sędziów, w przypadku których status jest wątpliwy. Można powiedzieć, że w niedługiej perspektywie w jakiś sposób to powinno zostać rozstrzygnięte przez orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości choćby w znacznej części będzie odpowiadało stanowisku rzecznika generalnego, to będziemy mieć bardzo poważny problem. Wydaje mi się, że trzeba by zaangażować naprawdę dobrą wolę i dobrych prawników, żeby spróbować jakoś wyjść z tej trudnej sytuacji, która być może w nieodległej przyszłości nas czeka.
A jeżeli chodzi o Izbę Dyscyplinarną, o której była tutaj mowa, ta sytuacja jest szczególnie wątpliwa. Chciałbym też zwrócić uwagę, bo nie było o tym mowy, że mamy przecież również stosunkowo nową sytuację związaną z wnioskiem Komisji Europejskiej, która dotyczy funkcjonowania sądownictwa dyscyplinarnego. Ten wniosek jest opatrzony też prośbą o przyspieszony tryb rozpoznawania tej sprawy i to wskazuje na to, że ta kwestia jest istotna z punktu widzenia organów unijnych i wydaje mi się, że naprawdę trzeba nad tymi kwestiami rzeczowo dyskutować po to, żeby wyjść z tej trudnej sytuacji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)